Hazánkban sokfelé előfordul az Alföldtől a hegyvidékekig. Talajon, sziklákon, homokon, repedésekben, korhadó fákon találkozhatunk vele. Az altelepből tölcsérszerű podécium és termőtest fejlődik. A tölcsér peremén alakulhatnak ki apotéciumok. A telep maga zöldes szürke színű, de élőhelytől függően szürke vagy barna is lehet.
2016. április 16., szombat
2016. április 8., péntek
Bogáncsbarkó (Cleonis pigra )
Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában terjedt el. Kis méretű 1-1,5 cm-es bogárka. Szürkésbarna színű, a hátán mintákkal. Az imágó egész évben jelen lehet, a nőstény április és június között rakja le petéit. Az ezekből kikelő lárvák pedig aszat és bogáncsfajok gyökerével táplálkoznak.
Rendszerezés:
- Ország: Állatok
- Törzs: Ízeltlábúak
- Osztály: Rovarok
- Rend: Bogarak
- Család: Ormányosbogár-félék
2016. április 4., hétfő
Szakállzuzmó (Usnea sp.)
A szakállzuzmók határozás szempontjából egy nehéz csoport, gyakran csak kémiai vizsgálatokkal lehet eldönteni, melyik fajról is van szó, így nem is vállalkoznék rá, hogy megnevezzem a képen látható fajt. Általánosságban annyit, hogy az egész világon elterjedtek. Fák, cserjék kérgén találkozhatunk velük. Telepeik szürkészöld színűek és szakállszerűen lógnak a nekik otthont adó fákról. Magyarországon legalább 12 faj került elő. A legismertebb talán az Usnea barbata.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)